Jaráky Třemešná – Radix – 11.–18. 2. 2007

Radix znamená latinsky kořen.
Víš, kam až sahají tvé kořeny?
Jak houževnatý máš kořínek?
Kde se nachází kořeny přátelství?
Umíš žít v souladu s přírodou?
Dokážeš přežít v krásné, ale drsné zimní přírodě?

Většina naší archeologické expedice se sešla v neděli dopoledne na hlavním nádraží, kde jsme dostali do rukou obálku, ve které byl popsán způsob života dávných Slovanů. Nasedli jsme do vlaku a se dvěma přestupy dojeli do Třemešné. Ubytovali jsme se na tamější faře a po dobré večeři se vydali na blízký kopec, na kterém proběhlo u dubu (stromu Slovanů) slavnostní zahájení.
Další den jsme vyšli na dopolední výlet, abychom poznali překrásné okolí vesnice a užili si posledních zbytků sněhu. Po obědě jsme si poslechli několik ruských pohádek a dali si malou siestu. Večer jsme si vyrobili slovanské oděvy a ještě později následovala diskuse na téma „ekovesnice“.
V úterý nás čekala celodenní výprava do Pelhřimovů, vesnice, které má Martin záměr navrátit život. Mezitím přijeli Ponny, Honza a Atom. Po večerním odpočinku jsme se (navzdory ne úplně jasné obloze) ponořili do tajů slovanské astronomie a ještě později jsme si zahráli několik rozličných her.
Ve středu jsme rozděleni do dvou skupin zkoumali život v Třemešné, o kterém jsme pak večer poreferovali. Kromě toho jsme si vyrobili jídelní nástroje a připravili si divadelní představení. Tak jsme zhlédli absurdní drama „Badminton“ a pohádku o nápravě zlé čarodějnice. Poté se zájemci mohli podívat na pohádku „Ať žijí duchové“.
Čtvrteční program zahájil Honza přednáškou o lavinách, po které následovala komunikační hra. Pak nás společně s Atomem a Púem zasvětil do základů sebeobrany. Po výtečném obědě nás čekalo sportovní odpoledne, při kterém jsme se mohli utkat ve stolním fotbale, ping-pongu a piškvorkách. Pak následoval taneční večer a zájemci měli možnost strávit noc venku ve stanu.
V pátek dopoledne jsme si zahráli soudní přelíčení, kdy byli Georgie a Jack (Jiřík a Atom) obžalováni ze snězení kamaráda, za což je neminulo vězení. Pak jsme si uvařili oběd – opravdickou slovanskou polévku a brambory s kuřecím masem. Odpoledne jsme si zahráli hru, ve které jsme hádali osoby podle odpovědí na rozmanité otázky. Na odreagování jsme si venku zahráli několik her v blátě a večer následovala debata o vztazích.
V sobotu ráno nás opustilo pět členů expedice a ostatní jsme se každý vydal do blízkého okolí připravit svatební dary. Po následném kreslení ve dvojicích jsme se odebrali na pouť na „slovanské hradiště“, abychom získali vzácné kameny. Když jsme se celí promrzlí a unavení vrátili na faru, čekala na nás velkolepá hostina, po které následovala slovanská svatba. Pak jsme uklidili základnu a na několik hodin jsme si zdřímli.
O půl páté ráno jsme opustili faru a vydali se na vlak, abychom stihli na Starém Brně devátou mši svatou.

Účast: Winky, Gumi, Katka, Ponny, Marťa, Honza, Divoš, Martin, Mikeš, Atom, Pašin, Radim, Bidlo, Jiřík, Cvrček, Pú a já.

Zapsal: Vojťák

radix_01 radix_02 radix_03 radix_04 radix_05