Posezení o roveringu a symbolice

V noci ze 14. na 15. 9. na chatě našeho milého bratra Honzy Nehyby proběhlo sezení kluků, co se připravují na roverství. Honzík zde pozval jednoho kamaráda skauta, který mimochodem dělal vysoká lana u nás na táboře bratra Kyklopa. Kyklop nám povídal o symbolice, jak skautské, tak i roverské, diskutovali jsme, měli jsme možnosti k zamyšlení. Povídal nám svoje zážitky, povídali jsme si v tzv. „skautském duchu“. Toto sezení nám bylo velmi přínosné. Dozvěděli jsme se plno nových věcí. Byli jsme zde ve složení Standa, Pú, Pepa Novák, Jirka Müllner, Šerlok, Honza Nehyba, Kyklop a já.

Apríl

Několik myšlenek o symbolu a významu:

Symbol pochází z řeckého slova „symbalein“, což znamená „spojit dohromady“. Symbol se používal v antice ve vztahu k rozlomené pečeti, kdy po rozlomení si nechal jednu část jeden a druhý druhou, což zajišťovalo možnou identifikaci při příštím obchodním či jiném setkání. Těmto pečetím se tak dával určitý význam k čemu mají sloužit. Obecně tedy můžeme říci, že věc kterou někdo označí za symbol, má pro dotyčného určitý skrytý význam, který pro druhého nemá. Proto se mluví o tom, že symbol má dvě roviny. První, která je věcná-materiální a je jím to, jak samotná věc vypadá a druhá rovina, rovina významu, co daný předmět znamená pro toho, kdo v něm vidí symbol. Nalézání významu symbolu nebo nalézání symbolu ve věcech je pak věcí dialogu, mezi samotnou věcí a tím, kdo hledá tento význam. Ve skautingu je tomu přesně tak. Družina musí hledat význam své vlajky, názvu družiny, pokřiku a jiných družinových tradic, aby v těchto věcech dokázala vidět symbol, který jim něco říká a něčím je oslovuje. Družině, které se řekne: „toto je naše vlajka a konec“, tak ta nemůže nikdy pochopit co znamená vlajka jako symbol. Pokud však necháme družinu hledat význam vlajky, tvoříme z ní symbol, a to především jejich symbol neboť to budou oni, kteří tomuto symbolu vdechnou význam. Nechme zapřemýšlet svoji družinu nad významem vlajky, názvem družiny. Toho proč se jmenuje naše družina tak a tak? Co za vlastnosti má název družiny (např. ostříž, svišť, tygr,…)? Teprve pak mohou mít k vlajce, názvu družiny,… úctu, protože pro ně něco bude znamenat, bude to pro ně symbolem, který je oslovuje a který jim něco říká.

Naučme se hledat symboly. Naučme to i naše kluky v družinách. Hledání symbolů je něco, co nám otevírá dveře do duchovního rozměru v životě. Toto hledání nám umožňuje nenásilně vést své skautské bratry k duchovním hodnotám a kráse ve světě.

Honza

Pátek 29. 3. 2024