Citát třetí

„Tajemství úspěchu skautingu je v tom, že odpověděl na chlapcovu potřebu úniku, navrhuje mu skutečné dobrodružství, jiné než všední život“ (Je skauting překonaný?, Dr. Karel Průcha, 1947, Výchovný odbor Junáka, str. 8, http://els.skaut.org/…d.detail.php?…)

Je tato věta ještě dnes pravdivá? Skauting byl něčím, co dávalo prostor pro únik z pedantního prostředí školy, společnosti. Dával prostor pro vybití energie mládí ve formě dobrodružství. Dává tuto možnost i dnes? Možná ano. Dává nám tuto možnost i náš oddíl? Proč tedy vznikají různé neformální roverská uskupení, která mají potřebu vymezit se proti pedantnosti oddílových praktik? Není to jen důsledek toho, že jsme náš/e oddíl/y „zbyrokratizovali“ a nedokázali roverům a dospívajícím dát nic jiného než slovo „povinnost“, a tak se pro ně stal skauting povinností a ne radostí a únikem do dobrodružství? Skauting je jediným hnutím, které dovedlo nalézt rovnováhu mezi nezbytnou kázní a nezbytnou svobodou, mezi individualitou a vzájemností (tamtéž, str. 9). Problémem je, že ten, kdo vychovává ke „kázni“, se musí starat o to, aby byl sám „ukázněn“, vychovával sám sebe. Kdo nejde cestou růstu sebepoznání, sebevzdělání, sebevýchovy, ten ztěžka může poznat hodnoty, které má následně předat těm co vychovává.

Honza

Jak nalézt míru mezi možností vybití energie mládí a nutným dodržováním určité „kázně“ tak, aby se kázeň nestala povinností v negativním smyslu, ale kázní, která je pochopená jako nutná součást lidského života?

Diskuse k tématu (celkem 7 příspěvků):

Jméno:  Text:

Bára [12. 12. 2006]: musíš se do nás pořád navážet?

Honza [12. 12. 2006]: Tak já se tady navážím do 91.oddílu a ty mně napíšeš, že se navážím do Vás, tak tomu nerozumím.

Bára [12. 12. 2006]: Proč tedy vznikají neformální roverská uskupení, která mají potřebu vymezit se proti pedantnosti oddílových praktik?… to sem pochopila jako narážku

Bára [12. 12. 2006]: promin,asi už mě trochu štve,jak se do nás všichni naváží..neříkám že neprávem..ale… no už vidím narážky všude :-)

Honza [12. 12. 2006]: Raději tento citát stáhnu, aby nevzniklo další nedorozumnění..

Vojťák [12. 12. 2006]: Proč? Myslím, že tento článek je velmi aktuální a když už se to vyjasnilo, tak bych ho tu nechal. Zrovna jsem si vzpomněl na citát, co mně utkvěl v hlavě z Exupérovy Citadely: „Nastolíš-li život, buduješ řád, ale nastolíš-li řád, nastolíš smrt. Řád pro řád je karikatura života.“

Honza [12. 12. 2006]: Dobře, necháme jej tady. To je hezký citát od Exupéryho. Taky by sem mohl dát někdo jiný citát než já.

svátek slaví Marek