Jak jsme (opět) neprošli TMOU

Letošní Tmou (13. v pořadí) začalo jako obvykle tisícihlavým shromážděním, které se tentokrát odehrálo před kavárnou Práh u Vaňkovky.
Zazněla hymna a přišla první šifra. Útržkovitý návod na luštění, který jsme dostali předtištěný, byl v reprodukované nahrávce doplněn názvy zvířat a jejich (ne zrovna pasujícími) zvuky sborově volanými ústy účastníků. Správným zřetězením zvířat vznikl binární strom a podle délek jednotlivých zvuků pak bylo snadné rozluštit morseovkou zapsaný odkaz na „Tu věc“ na Svoboďáku pro první část druhé šifry. Na její druhou část odkazoval samotný text po vyloučení balastních segmentů (byla umístěna uprostřed mezi dvěma místy popisovanými v úryvcích za slovem „ovce“, tedy na Římském náměstí).
Druhou šifru, pro jejíž zadání Goblin doběhl, jsme se rozhodli luštit na hlavním nádraží. Skládala se z archu tvrdého papíru s několika křivkami a zaměřujícími směry a „blejskátka“ (deseticentimetrového pásku zrcadlící samolepky). Jak se později ukázalo, toto místo nebylo nejvhodnější pro luštění šifry, zato se nad námi smilovali zaměstnanci tureckého bufetu a zdarma (!) nás pohostili plnými stoly jídla počínaje výbornou s polévkou s tureckým chlebem a konče v těstu obalovaným kuřetem a opékanými bramborami nebo pikantními obilovinami. Když už se do nás nic nevešlo a postupné zpřesňování poloh zaměřovacích paprsků zobrazených odrazem od blejskátka k ničemu nevedlo, odebrali jsme se k nám domů (na Mendlák). Ani přesné zaměření laserem k ničemu nebylo, ale naštěstí napsala Bóža z Maštěných ředkviček nápovědu, že si máme posvítit čelovkou. A opravdu, když jsme zhasli (což jsme samozřejmě na nádraží udělat nemohli), a posvítili správně do blejskátka čelovkou, začaly se zjevovat světelné odrazy roztodivných tvarů.
Každý tvar mohl dle fantazie představovat dvě až čtyři různá písmena, ale půl hodiny před půlnocí se nám přeci jen podařilo dešifrovat nápis Česká 8 (správně to mělo být Česká 3, ale toto naštěstí nevadilo) a odtud 230 m pod azimutem 230° se nacházela v protiatomovém krytu třetí šifra. Po několika minutách hraní si s pravítkem a kružítkem jsme objevili jisté zákonitosti ve velké černé kaňce a za chvíli již Upýr odříkával semaforem zobrazenou tajenku odkazující na sochu u kostela na ulici Lazaretní.
Luštění čtvrté (a pro náš tým také poslední) šifry šlo zprvu překvapivě snadno: objevili jsme tabulku okótovanou symboly štěstí nebo smůly, která obsahovala tečky a vodorovné nebo svislé čárky a Míša s Luckou po chvíli v obraze nalezly ledničku. Bohužel jediné, k čemu jsme se byli dále schopni dopracovat, bylo objevení několika desítek různých nefunkčních algoritmů pro přesunování „magnetů po ledničce“. Za ranních hodin jsme se pro větší pohodlí opět přesunuli k nám domů, ale záludností této šifry jsme se bohužel nebyli schopni prokousat ani po jedenácti hodinách marné snahy.
Takže, poprvé v historii účasti týmu Kerberos jsme se nedostali ani na pátou šifru. Inu což, Tmou můžem projít třeba příští rok, ale kdy vám dají zadarmo najíst…

Vojťák

Více o hře TMOU včetně zadání a řešení šifer na stránkách http://www.tmou.cz/.

Diskuse k tématu (zatím žádný příspěvek):

Jméno:  Text:

svátek slaví Marek