Úvod
O nás
Akce
Články
Citáty
Hry
Fotky
Odkazy
RSS kanál [?]
Přidej na Google.cz
Přidej na Seznam.cz

|
Roverský manifest 91. oddílu Brno
Připomínka pro čtenáře:
Než se pustíte do čtení, rád vás upozorním, že tyto stanovy jsou jako Platónovy ideje, nikdy se je v plném rozsahu nepodaří zrealizovat. Zkráceně: jsou to kecy. Všichni se v naší hyper-realitě (svět zahlcený informacemi J. Baudrillard) potýkáme s nedostatkem času. Zkusme proto z roveringu vybrat to nejdůležitější a na to si alespoň najít čas.
Úvod:
Cenu má jenom cesta, jenom ona trvá, kdežto cíl je iluze poutníka, kráčejícího od hřebene k hřebeni, jako by byl nějaký smysl v dosaženém cíli. A právě tak jej nemůžeš překročit, pokud nepřijmeš, co je. Z čeho ustavičně vycházíš. A v odpočinek nevěřím. Protože drásá-li člověka nějaký rozpor, není správné volit nejistý a nehodnotný klid za cenu slepého přijetí jednoho ze dvou přijetí rozporu. Hledáš, jaký bys dal životu smysl, ale smyslem je především stát se sám sebou, a ne pominout rozpor a tak dosáhnout ubohého klidu. Pohrdám lidmi, kteří se sami otupují, aby zapomněli, nebo se pro osobní klid sami zjednoduší a udusí v srdci některou z tužeb. Pamatuj si, že každý neřešitelný protimluv, každý nesrovnatelný rozpor tě nutí růst, abys ho do sebe pojal. Chceš-li růst ty sám, střetej se se svými rozpory: vedou tě k Bohu.
Citadela, Antoine de Saint-Exupery
Cíl:
Roveři 91. oddílu se rozhodli složit toto prohlášení na podporu obnovení roverské myšlenky v 1. Středisku Řehoře Mendla. Obnova, které spočívá v střetávání se svými problémy v životě, skautingu, abychom mohli růst a být bratry a dobrými lidmi. Nebojme se odmítnout „svůdnější cestu, cestu nejistoty a ubohého klidu“. Hledáme smysl cesty, smysl určující cíl poutníka. Přijetí manifestu znamená ztotožnění se s tímto prohlášením a s jednotlivými body manifestu.
Konkrétní cíle obrození roverské myšlenky:
- vlastní aktivní služba oddílu, středisku, církvi, společnosti
- vytvoření tradice
- vzdělávání sebe sama
- prohloubení komunikace mezi členy
- odreagování
- vytvoření zázemí
Stanovy kmene:
Hlava I a)
Struktura roverů:
- RS – rover-skaut: Po přijetí skauta do roverského společenství je čekatel označen tímto titulem po dobu jednoho roku. Rover-skautem se stává skaut v 15 letech.
- R – rover: Po jednoročním RS působení a splnění Hlavy I může být RS přijat mezi rovery. Splnění podmínek čekatele posuzuje „Rada roverů“.
Povinnosti RS (rover-skauta):
- Snažit se splnit podmínky pro přijetí mezi rovery viz. Hlava I b).
- Účastnit se RS schůzek po celý rok.
- Pomoci, zajistit program na schůzku.
- Vybrat si mezi staršími rovery svého „Průvodce“ na jeden rok, takového jakéhosi „duchovního nebo osobního“ průvodce, jehož úkolem bude pokusit se sdílet rovering, problémy… čekatele a popřípadě je pomoci řešit. Povinností by bylo čtyřikrát se s ním do roku sejít.
- Pomáhat s vedením skautských družin.
- Vybrat si témata, o který by na sezení chtěl slyšet, jedná se o zaměření, cestu (RS se předloží témata, které pro něj můžou zajistit starší roveři, popřípadě on sám řekne, co by rád slyšel).
- Vybrat si službu, kterou pro družinu bude dělat. V RS družině se jedná jen o družinové funkce nebo o pomoc v družinách jako rádci či podrádci. Především jde o to, aby činnost v družině nebyla závislá na jednom člověku, ale aby se jí účastnili všichni. Někdo se může starat o docházku, nástěnku, obměňování internetových stránek (družinových), kulturák – zjišťuje (zajišťuje) kulturní dění a různé společenské akce, …
Povinnosti rovera:
- Sám si najít službu v oddíle a družině. V oddíle působit jako instruktor pro skauty – možnost připravení si programu pro sezení RS nebo skautů, přednášek pro družinu.
- Zastávat nadále funkci v družině. Roveři si k této činnosti v družině přibírají službu pro oddíl či středisko v podobě: instruktorů, oddílových rádců, podrádců, …
- Být si plně vědom svých povinností v rodině.
- Podílet se na přípravě programu své družiny.
- Pomáhat zajišťovat oddílové akce.
- Stanovit si s družinou svůj cíl roku. Toho, čeho chtějí v daném roce dosáhnout, zaměření družiny + osobních cesta, to znamená dodržovat roverské příkazy, které si v nitru sám stanoví.
- Povinnost dodržovat stanovy kmene.
- Společenství má stanovené vnitřní pravidla podle kterých se řídí.
Pravidla:
- Problémy mezi členy se roveři snaží řešit, ne je ignorovat.
- Umět přijmout zodpovědnost za svůj úkol.
- Dokázat přijmout názor druhého.
- Nepovyšovat se nad ostatní (netvořit skupinky lidí, kteří si myslí, že jsou něco víc).
- Při nedodržení stanov bude jednání rovera probráno před roverskou radou za jeho účasti.
- Všichni členové mají povinnost podílet se na tvorbě programu.
Hlava I b)
Podmínky:
- Bude obeznámen s pojmem rovering – co to obnáší být roverem a heslem: Sloužím.
- Spanilá jízda: výlet za účelem služby, najde si někde (ve vesnici na poli, …), že bude pomáhat celý den a vykoná uloženou práci bez nároku na mzdu a odměnu. Může být sám nebo ve dvojici – záleží na konkrétním člověku.
- Sám si vybere a stanoví svoji zkoušku.
- Napíše úvahu o tom, co si myslí, že rovering jemu dá a co od něj čeká. Co jej vede k tomu, aby se stal roverem.
- Výlet se zamyšlením (v rámci výletu si adept vyrobí roverskou hůl).
Hlava II
Hlava číslo II pojednává o organizační struktuře kmene. Roverský kmen je řízen roverskou radou. Roverská rada se skládá ze šesti lidí:
- Vůdce roverů
- Zástupce vůdce
- Tři koordinátoři
- Patron
Vůdce:
Je odpovědný za vytvoření programu, za správný směr kmene, roverskou radu, správné fungování kmene, … Zástupce vůdce musí být schopen zastoupit vůdce roverů v době jeho nepřítomnosti. Vůdce kmene a zástupce vůdce jsou voleni na jeden rok. Vůdce se zástupcem vytváří celoroční cíl kmene.
Koordinátoři:
Starají se o vytvoření programu na schůzkách po dobu tří měsíců, zbytek rov. rady jim pomáhá ve vytváření programu. Koordinátoři jsou jmenováni z členů kmene, při větším počtu uchazečů se konají volby. Vytváří si mezicíle, kterých chtějí za dobu třech měsíců dosáhnout.
Patron:
Externí spolupracovník, který s odstupem hodnotí chod kmene.
Členové roverské rady musí souhlasit se zvolením do funkce.
Povinnosti roverské rady:
Roverská rada je složena z členů, kteří se aktivně zapojují do činnosti kmene. To, co si stanoví, toho dosáhnou.Cílem roverské rady je vytvořit dobré vedení kmene, naučit členy kmene a sebe spolupráci, souhře, ohleduplnosti, soudržnosti, odpovědnosti, sebeobětování, důvěře.
Roverská rada se ztotožňuje s těmito body:
- Zaštiťuje akce mezi rovery, v oddíle, atd.
- Vytváří aktivity, akce, které následně podporuje (to znamená, že motivuje rovery).
- Vytváří podrobný čtvrtletní harmonogram schůzek a akcí.
- Vytváří celoroční harmonogram akcí.
- Dohlíží, zda se plní celoroční cíl roverského kmene.
- Zajišťuje vytvoření telefonické štafety, zajištění kronikáře, pokladníka, …
- Roveři podporují a vytváří aktivity, které podpoří vzájemný s vztah s 26D. oddílem a s jinými oddíly.
- Snaží se vést lidi k sebevýchově a individuálnímu (starší) i kolektivnímu (mladší) jednání.
- Každý člen je v jednom roce zodpovědný, hlavní garant, právě za jednu akci. Rozdělení akcí proběhne na začátku roku.
- Vede Individuální roverský program – IRP (osobní práce s jednotlivými rovery).
- Snaží se přispět k duchovnímu růstu roverů, k vzájemnému bratrství, toleranci, upřímnosti, sebevýchově, překonání nectností, službě (prostřednictvím akcí oběžníků, diskusí, …).
- Roveři se snaží podporují myšlenku, že každý rover je ve společnosti ostatních přijímán.
Hlava III
Obhajoba roverské šnůrky:
Obhajoba roverské šňůrky spočívá v uspořádání roverského sezení, kde každý obhájí, popovídá o svoji činnosti za celý rok v kmeni.
V Brně dne 1. 4. 2003
Tímto podpisem stvrzuji, že souhlasím s tímto manifestem:
Zpět na Články
|
Úterý 1. 4. 2025 svátek slaví Hugo
Sedmý citát
Skupina, Tým, Společenství
Honzova prezentace: Rovering (PPT)
„Sociogram“ roverské skupiny
Roverská Wiki
Kalendář
DiskusLog
přehled diskusí
|