Míček v jamce

Důvtip, spolupráce

Prostředí: louka nebo les v dosahu vody

Materiál: pingpongové míčky, lihový fix, lahve na vodu (buzoly, špekáčky)

Použitím následujícího triku lze dramatizovat výlet do okolí tábora. Téměř u cíle cesty, dejme tomu poblíž zříceniny hradu, čeká hráče dlouhý šifrovaný text. Klíče k němu nemusí být daleko. Čekají, napsány na pingpongových míčcích, v hlubokých dírách, 50 cm pod povrchem; pro každou skupinu v jiném úkrytu. Ty se dají nejlépe vyhloubit zatlučením a vytažením silnějšího kolíku.
Dostat se k míčkům nebude jen tak. Hledači se jich smějí dotknout pouze ústy. Nebude trvat dlouho a někdo přijde na správné řešení: vyplavit je! Nastanou obtíže – obsah umělohmotných lahví je již dávno prolit hrdlem. Nejbližší zdroj vody je dole na úpatí kopce. Obětavý běžec může vzápětí zjistit, že námaha byla marná, obsah jediné nádoby nestačí.
Jednotlivé jamky umístěte mimo vzájemný dohled, aby ti ostatní neměli úlohu usnadněnou. Pro fotografy i filmaře jsou záběry na míček převracený v ústech vítaným osvěžením, jistě obohatí každý archiv. Nápis tvořící klíč je roztažen po celém povrchu balónku, jeho čtení chvíli trvá. Nyní již je snadné dešifrovat výchozí text a s pomocí azimutu najít skrýš s buřty.
Poněkud komplikovaná cesta k řešení spolehlivě zvětší časové rozestupy mezi skupinami, určit pořadí pak není obtížné. Druhá, snad ještě podstatnější výhoda spočívá v poklidném opékání uzenin u ohně, kolem něhož není žádná tlačenice.

Hodnocení: Skupiny jsou hodnoceny podle pořadí, v němž dodaly opečený vzorek špekáčku rozhodčím k degustaci.

Středa 8. 5. 2024
Statní svátek