Periskop

Koordinace pohybu

Prostředí: louka

Materiál: prkna, lepenkový štít, zrcátko na tyči (periskop)

Škola velitelů ponorek. Legenda s tímto titulkem je záminkou pro činnost poměrně náročnou na udržení rovnováhy a koordinaci pohybu.
Pomocí méně kvalitních prken, krajin, sestavíme plavební dráhu pro ponorky. Od zatlučeného kůlu se budou šířit soustředně sestavené kruhy nebo čtverce. Jsou navzájem pospojovány krátkými prkénky. Větší kruh je s menším spojen vždy jen jednou spojkou.
Jednotliví kapitáni nastupují podle předem vylosovaného pořadí. Hlavními díly cvičné výstroje je periskop na tyči a lepenkový štít zakrývající přímý pohled na zem. Malé zrcadélko je upevněno tak, aby pohledem nad hlavu bylo možné vidět pouze pod nohy. Je překvapivé, jak těžko se chodí po obyčejném prkně, když pohyb nelze kontrolovat přímým pohledem dolů. Pohled vzhůru spíše mate, než pomáhá. Za každý přešlap je počítán jeden trestný bod. Přihlížející samozřejmě nesmějí adepta kapitánství navigovat.
Cesta od vnějšího kruhu až ke středu nesmí trvat déle než dvě minuty. Jakmile uplynou, rozhodčí změří přímou vzdálenost závodníka od středového kůlu.

Hodnocení: Kdo dojde v limitu až do středu, získá kvalifikaci kapitána ponorky. Vítězí skupina s největším množstvím kapitánů. Dalším ukazatelem je číslo získané součtem vzdálenosti jednotlivých členů družstev od středu. Čím je menší, tím lépe pro skupinu.

Středa 24. 4. ’24
svátek slaví Jiří