PETboard

Prostředí: hřiště, posečená loučka nebo prázdné parkoviště

Materiál: pro každou skupinu široké prkno nebo fošna, 2 tyče a 12 PET-lahví (od sodovek a limonád)

Uspořádat závody rychlostních vozidel není obtížné. Nejprve je třeba shromáždit dostatečný počet PET-lahví. Volba terénu ovlivní jak taktiku jízdy, tak i její rychlost. Úkolem bude projet co nejdříve určenou vzdálenost. Lahve naplníme vodou až po okraj. Jejich funkce je zřejmá. Poslouží jako válečky.

Týmy mají společnou startovní čáru. Nutné jsou poněkud větší rozestupy. Dva závodníci z každého družstva stojí na prknu podloženém PET-lahvemi a snaží se pomocí tyčí řídit a pohánět vozidlo a přitom nespadnout. Ostatní zatím do směru jízdy co nejrychleji pokládají lahve. Posádky se pravidelně střídají. Jedině tehdy se mohou dotknout země. Neplánovaný dotyk povrchu terénu je penalizován patnácti vteřinami nucené nečinnosti. Dráha je zajímavější, pokud je na konci rovinek otočka. Pro dvanáctileté děti postačí celková délka trati 200–300 metrů. Starším závodníkům lze trasu přiměřeně prodloužit.

Hodnocení: Pořadí vozidel v cíli je pro hodnocení jediné a rozhodující kritérium.

Bezpečnost: Neprovozovat na silnici v provozu!

Petboard

Sobota 27. 4. ’24