Znak Junáka

91. roverský kmen střediska “Řehoře Mendla” Brno

Kerberos

Znak roverů

Úvod
O nás
Akce
Články
Citáty
Hry
Fotky
Odkazy


RSS kanál [?]
Přidej na Google.cz
Přidej na Seznam.cz


Valid HTML 4.01 Transitional

Akční umění

Pojem „akční umění“ je spíš české specifikum zahrnující jakoukoli uměleckou akci, ať už tělesnou nebo akci v přírodě nebo kolektivní, jako například happening. Na Západě vlastně kategorie, která by tohle všechno shrnovala, vůbec neexistuje. Zahrnuji do něj všechna umělecká díla, kde již samotný proces vzniku je uměleckým dílem (body-art – malování na tělo, land-art – výtvory z přírodnin). Je hrozně těžké o něm psát, protože akce je záležitost, která je velmi těžko zdokumentovatelná, dokonce i fotka je naprosto nedostačující dokument, protože zachycuje jen jeden určitý moment akce, která trvá třeba hodinu nebo celý den. U akce je strašně důležité, kdo se jí účastní, jakou má náladu a jaké je počasí…

Nestorem Akčního umění je u nás kontroverzní „umělec“ Milan Knížák. Chci Vás upozornit na to, že věci, které dělal on a které jsme někdy dělali my, se liší jen málo. Netvrdím, že jej považuji za umělce. Je jim pouze nazýván druhými. Tvrdím pouze to, že dává určitým věcem význam. Význam, který jak je vidět je natolik důležitý, že se mu věnuje pozornost obyčejných lidí.

Chtěl bych zde porovnat jeho a naši činnost:

Milan Knížák Roverská svatba
Nepomucký happening
Koncert v Borové

Může se zdát, že Aktuální umění je už mrtvý směr, ale…
Jsou zde různé projekty. Např. mezinárodní projekt mládeže nazvaný „Umění bez hranic“. Akce se zúčastnilo 40 mladých lidí ve věku 15–18 let ze čtyř zemí – Česka, Polska, Rakouska a Německa. Cílem tohoto projektu bylo vytvořit platformu pro komunikaci a vzájemné poznání mladých lidí ze sousedících evropských zemí. Program byl vystavěn především na pěti workshopech s uměleckým zaměřením – malba, grafika, objekt, happening. Příklady činnosti: namaluj zvuk traktoru, zahraj na kytaru strom, atd.

Další strana →


Zpět na Články

Pondělí 8. 3. ’21
svátek slaví Gabriela

Sedmý citát
Skupina, Tým, Společenství

Honzova prezentace: Rovering (PPT)

„Sociogram“ roverské skupiny

Roverská Wiki

Kalendář

DiskusLog
přehled diskusí

Vytvořil VojťákO webuAdmin • Aktualizace: 12. června 2018 ve 21.31